10 sposobów na szybką naukę

nauka

Chcesz, aby proces nauki przebiegał znacznie szybciej i efektywniej? Marzysz o tym, aby maksymalnie skrócić czas „wkuwania”? Zaznajom się ze wskazówkami, które sprawią, że nauka będzie nie tylko szybsza, ale także znacznie przyjemniejsza.

10 sposobów na szybszą naukę

 1. Nie ignoruj „łatwych rzeczy”
  Często siadając do książek klasyfikujemy to czego musimy się nauczyć na rzeczy łatwiejsze i trudniejsze. Niestety, ów podział nie zawsze jest słuszny. W wielu przypadkach, na testach i egzaminach polegamy na rzekomo łatwych zadaniach. Dlatego też, pierwszą wskazówką jest po prostu brak klasyfikowania nauki na „łatwą” i „trudną”. Owszem, niektóre rzeczy zajmą nam znacznie mniej czasu. Nie mniej jednak, nic nie powinniśmy lekceważyć i każdej treści poświecić dostatecznie dużą ilość czasu.
 2. Powtarzaj przez kilkadziesiąt sekund
  Jak dowodzą badania, „powtarzanie” jest jedną z najefektywniejszych form nauki. Niestety, wiele osób – robi to nieefektywnie, tzn. powtarza treści raz lub dwa razy, co sprawia, że nasz mózg nie jest w stanie tego spamiętać. Według naukowców – każdemu zagadnieniu powinniśmy poświęcić co najmniej kilkadziesiąt sekund.
 3. Powtarzaj na głos, nie w myślach
  Stosując metodę powtarzania, warto robić to na głos. Co więcej, dowiedziono, że lepiej powtarzać osobom trzecim, aniżeli przed lustrem. Taka forma nauki będzie efektywniejsza nawet wtedy, gdy… Twój rozmówca w ogóle nie będzie Cię słuchał.
 4. Stwórz notatki
  Powtarzając na głos, możesz równocześnie zapisywać swoją wiedzę. Tworzenie notatek to świetny sposób, który w dużej mierze przyczynia się do zapamiętywania, gdyż pobudzamy dodatkowo zmysł wzroku. To metoda, która skuteczna będzie nie tylko u typowych wzrokowców. Zapisując coś – zmuszamy się bowiem do zapamiętywania, czytania i powtarzania.
 5. Wokół notatek twórz niewielkie charakterystyczne obrazki
  Czy wiesz, że niepozorne bazgroły przyczyniają się do zapamiętywania. Pomyśl, ile razy skojarzyłeś/aś dane zagadnienie dzięki temu, że coś miałeś/aś podkreślone, zaznaczone czy narysowane? Otóż, dzięki temu – Twój mózg dzięki prostym szkicom, skojarzy dane treści i pomoże osiągnąć Ci lepsze wyniki.
 6. Zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki
  Czyste biurko, brak dystraktorów, spokój i cisza – to wszystko ma wpływ na efektywność Twojej nauki. Z tego też względu, za każdym razem, gdy zamierzasz się uczyć – poświęć kilka-kilkanaście minut na przygotowanie miejsca do nauki. Zobaczysz, że dzięki temu nie będziesz rozkojarzony, co przyczyni się do efektywności przyjmowania wiedzy.
 7. Pracuj w blokach
  Blok to nic innego jak czas nauki. Już przed kilkudziesięcioma laty udowodniono, że „lekcje” powinny być nie dłuższe niż 45 minut (stąd taki czas w szkołach). Podobnie powinieneś/powinnaś pracować w domu. Pamiętaj jednak, że każdy człowiek jest inny, dlatego też długość bloku możesz dowolnie modyfikować. Wystarczy, że będziesz kontrolować poziom koncentracji i robić przerwy zawsze wtedy, gdy będzie to konieczne.
 8. Nauka na świeżym powietrzu?
  Wiele osób zauważa, że nauka na świeżym powietrzu jest znacznie efektywniejsza. To prawda, ale… tylko wtedy, gdy nic nas nie rozprasza. Wszak, nauka na zatłoczonej plaży czy w parku pełnym hałaśliwych dzieci po prostu nie może być efektywna. Dlatego też, jeśli chcesz uczyć się na dworze – koniecznie wybieraj miejsca ciche i spokojne.
 9. Zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej w ciągu doby
  Ruch ma ogromny wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm. Jeśli zadbamy o kondycję fizyczną, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz organizm będzie wykazywał większe zdolności psychiczne, umysłowe i emocjonalne. Dlatego też, ruch jest kluczowy dla naszej nauki. 30-45 minutowy aerobik, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze – mogą zdziałać prawdziwe cuda.
 10. Nie zapominaj o diecie
  Wielu z Was pomyśli – co ma jedzenie do nauki? Otóż, nasz organizm wymaga tego, aby dieta była zdrowa i pełnowartościowa. Ma to wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także samopoczucie i sprawność psychiczno-umysłową. Dlatego też, należy przykładać ogromną uwagę do odżywiania i bezwzględnie dbać o ten element życia. Co więcej, warto sięgać po nootropy, które wspomagają pracę mózgu.

Pamiętaj: efektywność nauki zależna jest również od poziomu trudności materiału. Nie mniej jednak, nawet wiedza o charakterze eksperckim może być przyswajana bardzo szybko. Wszystko zależy od tego jak podejdziemy do nauki, jakie metody zastosujemy i czy nasz organizm będzie do tego dostatecznie przygotowany.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*