Dieta Dukana: fazy, efekty i zasady

Jednym z najpopularniejszych jadłospisów redukcyjnych jest dieta Dukana. To sposób odżywiania, który dzieli się na cztery fazy. Zdaniem twórcy – jest to najlepszy sposób na jednoczesną redukcję, oczyszczenie i odkwaszenie organizmu.

Pierwsza faza diety Dukana trwa od 2 do 7 dni. To, ile czasu musisz stosować się do zasad tego restrykcyjnego etapu zależy od ilości kilogramów, których chcesz się pozbyć.

Ilość zbędnych kilogramów Czas trwania
1 – 5 kilogramów 2 dni
5,5 – 10 kilogramów 3 dni
10,5 – 20 kilogramów 5 dni
20,5 – 40 kilogramów 7 dni

 

W tym etapie produkty dozwolone to: cielęcina, wołowina, drób, ryby, nabiał (tylko i wyłącznie chudy). Wszelkie dania mogą być przyprawiane ziołami. Przygotowywać je należy na parze lub w piekarniku. Pić można kawę/herbatę (bez cukru!) oraz napoje gazowane pozbawione cukru.

Druga faza diety Dukana trwa tak długo, aż nie osiągniemy finalnej wagi. Jeśli zatem planujemy zrzucić 10 kilogramów, powinniśmy odstąpić od zasad drugiej fazy dopiero wtedy, gdy zrzucimy właśnie tę ilość kilogramów.

W tej fazie prócz produktów bogatych w proteiny możesz jeść warzywa. Jednakże, zaleca się robić to w pięciodniowych cyklach tj. pięć dni diety proteinowej, pięć dni diety proteinowej urozmaiconej warzywami itd.

Jakie warzywa możesz jeść: kapusta, cukinia, rzodkiewka, pomidory, ogórki, szpinak, brokuły, szparagi, kapusta, pieczarki, pory, seler, papryka, marchew.

Trzecia faza diety Dukana określana jest mianem utrwalania efektów. Ma ona na celu zapobiec efektowi jo-jo, który towarzyszy wielu innym rozwiązaniom dietetycznym (w szczególności dietom głodówkowym).

Jak długo powinna trwać trzecia faza? Jej długość jest iloczynem liczby 10 i ilości kilogramów, których się pozbyłaś/eś. Oznacza to, że jeśli zredukowałaś/eś 10 kilogramów, to trzecia faza diety Dukana powinna trwać 100 dni.

W tym etapie Twój jadłospis po raz kolejny możesz urozmaicić. Prócz produktów, które konsumowałaś w poprzednich etapach, Twoja dieta może zostać urozmaicona także przez: owoce (maksymalnie raz na dobę; bez bananów, czereśni, wiśni i winogron), chleb pełnoziarnisty (dwie kromki dziennie), żółty ser (jeden plaster). Poza tym, do dwóch razy na tydzień możesz sięgnąć po porcję: makaronów, kaszy, ryżu, ziemniaków, wędlin oraz warzyw strączkowych.

Czwarta faza diety Dukana, czyli etap w którym możesz jeść dowolne produkty – rzecz jasna w granicach rozsądku. Pamiętaj o wykluczeniu z diety fast-foodów i słodyczy. Stosuj wyżej wymienione najrzadziej jak to tylko możliwe.

W czwartej fazie obowiązuje zasada 6/1 – tj. sześć dni dowolności i jeden dzień „detox” – zgodnie z zasadami fazy pierwszej (etap proteinowy).

Zasady diety Dukana – co musisz wiedzieć?

Dieta Dukana to jadłospis, który przeznaczony jest dla wszystkich – niezależnie od wieku. Warto jednak mieć na uwadze, że osoby o słabym zdrowiu powinny przed wykorzystaniem tej diety skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kluczową zasadą diety Dukana jest możliwość spożywania tylu posiłków ile tylko zapragniemy. Możemy jeść wtedy kiedy chcemy i ile chcemy. Jedyną restrykcją jest dobór produktów. To sposób odżywiania, który nie spowoduje u Ciebie nieprzyjemnego uczucia głodu.

Niezwykle ważne jest również to, aby w czasie stosowania diety odpowiednio nawadniać organizm. Sugeruje się przyjmować dwie szklanki wody (około 400-500 mililitrów) przy każdym posiłku.

Pamiętać należy również o suplementacji uzupełniającej. Jest ona szczególnie ważna w pierwszych etapach, gdyż wówczas nasz jadłospis może nie dostarczać wszelkich niezbędnych minerałów, witamin mikro i makroelementów.

Tłuszcze spożywać możemy dopiero po osiągnięciu finalnej wagi (po ukończeniu drugiego etapu).

Dieta Dukana – nie każdy lekarz powie „tak”?

Dieta Dukana to jadłospis niezwykle popularny. Każdego roku korzysta z niego multum ludzi. Niestety, nie każdy jest świadomy, że ten jadłospis rzadko kiedy rekomendowany jest przez lekarzy.

To dieta niepełnowartościowa (nie dostarcza w pożywieniu niezbędnych wartości odżywczych), dlatego też jej nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do osłabienia organizmu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*