Łupież: przyczyny, leczenie, rodzaje

Łupież

Jednym z najbardziej nieestetycznych defektów skóry głowy jest łupież. Tzw. biały proszek to utrapienie prawie 30% Polaków. Jak sobie z nim radzić? Jakie są przyczyny jego występowania? Co zrobić, aby pozbyć się go raz na zawsze? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź w dalszej części tej publikacji.

Co to jest łupież?

Łupież to choroba skóry głowy, która nie wygląda estetycznie. Często bagatelizujemy ten problem i nie podejmujemy leczenia. Staramy się jedynie usuwać widoczny łupież, co z pewnością nie jest komfortowe. W dzisiejszej publikacji kompleksowo przedstawiamy tę dolegliwość.

Łupież suchy

Łupież suchy to przypadłość dotycząca osób u których nie występuje łojotok. Wywoływany jest przez nadwrażliwość na drożdżaka pityrosporum ovale. Stan zapalny skóry głowy pojawia się w przypadku nawet najmniejszej obecności tego drożdżaka.

Dodatkowo łupież suchy może być wynikiem złych wyborów w drogeriach. Nadwrażliwość na niektóre kosmetyki może powodować powstawanie tzw. Srebrnego proszku, tudzież stanu zapalnego. Dotyczy to zarówno produktów do mycia, jak i stylizacji.

Łupież tłusty

Łupież tłusty to przypadłość dotycząca osób u których skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania się. Takie warunki sprzyjają rozwojowi drożdżaka pityrosporum ovale. Większa ilość grzybów, tym większa ilość odchodów. To z kolei doprowadza do stanu zapalnego skóry. Stan zapalny wywołuje zaczerwienienie i świąd. Złuszczający się naskórek przyjmuję formę żółtych/złotych płatków.

Jakie są przyczyny łupieżu?

Łupież to defekt, który może być uwarunkowany przez szereg różnych czynników, a mianowicie:

  • Niewłaściwe nawyki żywieniowe (niezbilansowana, niepełnowartościowa dieta)
  • Używki (picie alkoholu, palenie papierosów)
  • Brak aktywności fizycznej
  • Stosowanie niewłaściwych kosmetyków
  • Zła częstotliwość zabiegów higienicznych

Ponadto, łupież może być uwarunkowany – przebytymi chorobami i zażywanymi lekami.

Leczenie łupieżu

W dobie XXI wieku leczenie łupieżu wydaje się być naprawdę proste. Nie do końca jest tak jednak w praktyce. Aktualnie niemal na każdej etykiecie szamponu widnieje napis „przeciwłupieżowy”. W praktyce jednak takie specyfiki nie należą do najskuteczniejszych. Zdecydowanie lepiej spisują się szampony lecznicze, tzn. te znajdujące się na aptecznych półkach.

Walkę z łupieżem można podjąć również wykorzystując babcine sposoby, tudzież różnego rodzaju maseczki oparte o produkty poprawiające kondycję włosów. Drożdże, pokrzywa, mięta… to tylko nieliczne produkty, które mają działanie przeciwłupieżowe.

Ciężkie przypadki występowania łupieżu (silny ból skóry głowy, ostry świąd) powinny być konsultowane z lekarzem przed podjęciem leczenia.

Jak wyeliminować łupież domowymi sposobami?

Łupież to problem, który jak najbardziej można wyeliminować stosując tylko i wyłącznie domowe receptury.

Należy mieć na uwadze, że łupież to problem nie tylko zewnętrzny. Jego źródło może kryć się wewnątrz naszego organizmu, dlatego też w pierwszej kolejności zaleca się suplementację odpowiednich środków – np. biotyny, kompleksów witaminowo-mineralnych itd.

Aby pozbyć się łupieżu w domu, musisz zastosować jedno z trzech poniższych rozwiązań:

  • Płukanka z naparu z szałwii i pokrzywy – napar z szałwii i pokrzywy należy ostudzić, a następnie spłukać włosy umyte delikatnym szamponem. Zabieg stosować po każdorazowym myciu włosów.
  • Maseczka miodowa – miód należy nanieść na lekko zwilżone włosy i pozostawić pod przykryciem na około piętnaście minut. Następnie należy zmyć słodką substancję delikatnym szamponem i letnią wodą.
  • Maseczka jajkowa – jajka należy ubić i nanieść na skórę głowy. Przykryć czepkiem i ręcznikiem. Zmyć po piętnastu minutach.

W domowym leczeniu niezwykle ważna jest regularność. Zabiegi należy przeprowadzać minimum przez okres dwóch tygodni.

W przypadku braku poprawy należy skonsultować się ze specjalistą lub skorzystać z rozwiązań oferowanych przez medycynę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*