Łysienie androgenowe typu męskiego – przyczyny, objawy i domowe sposoby

Łysienie androgenowe

95% zdiagnozowanych przypadków nadmiernego wypadania włosów klasyfikowane jest jako łysienie androgenowe. Ze względu na to, że problem ten dotyka głównie mężczyzn, określane jest mianem łysienia typu męskiego.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Łysienie androgenowe w większości przypadków jest efektem uwarunkowania genetycznego. Bezpośrednią przyczynę stanowi nadwrażliwość na DHT (dihydrotestosteron), która wpływa na zmniejszenie objętości mieszków włosowych, co skutkuje opóźnieniem w procesie tworzenia zdrowych włosów.

Ponadto, do androgenowego wypadania włosów przyczynia się nadmierne napięcie skóry głowy oraz natłuszczona skóra głowy.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

W pierwszym stadnie postępującej choroby następuje cofnięcie linii włosów na czole, a także skroniach. Ponadto, znaczącze przerzedzenie włósów następuje na czubku główy.

Istotnym jest fakt, by jak najszybciej reagować na chorobę. Zdecydowanie łatwiej jest zatrzymać wypadanie włósów, aniżeli pobudzić je do ponownego wzrostu.

Jak rozpoznać?

Jak powstrzymać łysienie androgenowe?

Nie ma złotego środka na androgenowe wypadanie włosów. Choć medycyna oferuje kilka rozwiązań, takich jak np. Laseroterapię NTL czy terapię przy użyciu pola magnetycznego, to żadna z tych metod nie gwarantuje skuteczności w 100% przypadków.

Pamiętaj: Im wcześniej zdiagnozujesz problem, tym większe szanse na zatrzymanie procesu wypadania włosów.

Łysienie androgenowe można zatrzymać stosując także leki farmaceutyczne, które w swoim składzie zawierają: estradiol, minoksidil lub finasteryd. Ponadto, leczenie łysienia może odbywać się poprzez suplementację takich preparatów, jak np. Profolan.

Łysienie androgenowe – czy warto leczyć?

Podjęcie leczenia łysienia androgenowego wiąże się z dosyć dużym obciążeniem finansowym. Żadna z dostępnych metod nie gwarantuje 100% skuteczności, co wiąże się z dosyć sporym ryzykiem.

Tu pojawia się pytanie – czy nadmierne wypadanie warto leczyć? Otóż, te pytanie powinno być kierowane indywidualnie. Dla wielu mężczyzn włosy nie mają tak wielkiego znaczenia, a „łysina” dodaje im dodatkowego uroku. Są jednak Panowie, którym całe życie towarzyszyły bujne fryzury. Im znacznie ciężej będzie zaniechać leczenia i pogodzić się z łysieniem.

Naturalne rozwiązania na łysienie androgenowe, czyli domowe sposoby i suplementy diety

Nie da się ukryć, że łysienie androgenowe to problem, którego eliminacja stanowi całkiem poważne wyzwanie. Pozbycie się tej dolegliwości jest trudna, aczkolwiek nie-niemożliwe. Co ciekawe, w lwiej części przypadków wystarczy zastosować skuteczne domowe sposoby.

Naturalne rozwiązania

Płukanka z suszu liści pokrzywy

Pokrzywa to roślina, której przypisuje się ogrom właściwości pro-zdrowotnych. Jak się okazuje, z powodzeniem można wykorzystać ją również w celach eliminacji łysienia androgenowego.

Wiedza encyklopedyczna podaje, że płukanka z suszu liści pokrzywy może okazać się skutecznym rozwiązaniem na porost włosów, gdyż stymuluje mieszki włosowe oraz odżywia i regeneruje skórę głowy.

Maseczka drożdżowa

Drożdże to produkt spożywczy, który w kosmetologii wykorzystywany jest od dawien dawna. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i odżywcze. Stosowanie drożdży bezpośrednio na skórę głowy pozytywnie wpływa na jej kondycję, co finalnie może doprowadzić do ponownego wzrostu włosów na obszarze dotkniętym łysieniem.

Maść końska

Wydawać by się mogło, że maść końska to produkt do stosowania tylko i wyłącznie na stłuczenia i urazy mięśniowe. Nic bardziej mylnego! Maść końska, za sprawą swojego bogatego składu, stanowi również doskonały sposób na wzmocnienie włosów i skóry głowy.

Suplementy diety na wypadanie włosów: Profolan i Folisin

Do domowych sposobów na wypadanie włosów zaliczyć można również stosowanie suplementów diety – produktów opartych na naturalnych, skutecznych i przebadanych składnikach. Niewątpliwie, do absolutnego topu można zaliczyć dwa rozwiązania:

  • Profolan bazujący na pokrzywie, skrzypie polnym i l-cysteinie.
  • Folisin bazujący na ekstrakcie z kiełków zielonego groszku, palmie sabałowej i kwasie fosfatydowym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*